Staré Mesto podľa Števčíka

Autor: Tatiana Rosová | 25.9.2016 o 21:59 | (upravené 26.9.2016 o 14:43) Karma článku: 11,07 | Prečítané:  6176x

Keď napíšem, že som sa do tejto debaty pôvodne vôbec nechcela zapojiť, nie je to dobrý začiatok. Ale je pravdivý. Toto je to môj prvý aj posledný príspevok k celej téme. 

Na doterajšie aj prípadné ďalšie invektívy starostu Števčíka už budem reagovať len rečou trestného zákona. 

Opatrenia, ktoré sme na riešenie problémov s nočným pokojom v Starom Meste prijali v mojom volebnom období, smerovali k tomu, aby samospráva mala aspoň nejakú páku obmedziť tých, ktorí arogantne  nerešpektujú žiadne civilizačné regulácie. Pravidlá umožňovali každému prevádzkovú dobu akú žiadal, pokiaľ v skúšobnej dobe preukáže, že nejde o znižovanie kvality života rezidentov. A tým, ktorým bolo opakovane certifikovaným meraním preukázané, že prekračujú povolenú hladinu hluku, bolo možné  prevádzkovú dobu skrátiť. Nie je to ideálne, a z hľadiska kompetencií samosprávy to bolo na hrane. Ale keďže zákon dnes nedáva žiadne páky na ochranu občanov pred nežiadúcim nočným hlukom, uplatňovali sme tieto pravidlá na umravnenie takých, ktorí sa nevedeli spočiatku zmestiť do kože, alebo voči nenapraviteľným vagabundom.

Určite to však nebolo žiadne svojvoľné rozhodovanie starostky. Rozhodovala o tom komisia pod vedením vicestarostu, bez mojej prítomnosti, ale zato s prítomnosťou úradníkov, poslancov, ale aj zástupcov polície. Tým sme z rozpočtu prispeli na zvýšenie počtu hliadok.

Ak teraz starosta v rôznych výstupoch tára o svojej skorumpovanej predchodkyni, vyzývam ho, aby verejne povedal, kto podľa neho dostal povolenie za úplatok a komu ho dal. A vás, chlapci a páni majitelia, ak máte aspoň aké-také gule, prosím, aby ste sa ozvali a povedali,  ako to bolo naozaj...  Koľkých z vás som dusila, kým sa neprijali reálne a účinné opatrenia? Stávalo sa, že u mňa intervenovali mocní páni z biznisu aj z politiky - od bardov z SDKÚ až po špičky SMERu...  Márne, kým nedošlo k reálnej náprave. Iný majiteľ  baru v centre  musel investovať cez 30 tisíc eur do odhlučnenia, keď sa náročným meraním ukázalo, že otrasy sa ozaj prenášajú do pomerne vzdialeného bloku.... Ani kamaráti a kamaráti kamarátov nemali žiadnu úľavu. Buď som ich sama strašila polnočnými kontrolami pri venčení psa, alebo dostávali pokuty a návrhy na správne konania od policajtov.

Preto keď aj po dvoch rokoch na zakrytie svojej neschopnosti zneužíva Števčík moje meno a obviňuje ma v tejto súvislosti raz z klientelizmu, inokedy z korupcie, musím to už riešiť právnou cestou. Pohár pretiekol. Miesto aby držal hubu a bol rád, že neriešim súdnou cestou klamstvá a ohováranie, na ktoré pred voľbami aj podľa Tlačovej rady zneužil svoje noviny a pošliapal etický kódex novinára, začal znova kopať. Nič iné totiž nevie.

A k tomu nešťastnému VZNku:

Áno, je pár darebákov, ktorí robia do noci z centra mesta diskotéku. Ale  tí to robili a budú robiť bez ohľadu na akékoľvek prevádzkové hodiny. Pokutu 33 eur pre mestských policajtov zarátajú do prevádzkových nákladov, a ak by prišlo na správne a súdne konanie, pri súčasnej legislatíve majú najlepšie vyhliadky.

Je však aj pár notorických kverulantov medzi rezidentmi. Podnikom v ich susedstve robia zo života peklo. Po 22.00 striehnu aj na pásik svetla za žalúziami, ktorý usvedčí prevádzku z porušenia otváracích hodín. Robia to preto, že sú osamelí, chorí a nešťastní, plní horkosti (lepší by bol ženský rod). Niektorí tiež preto, lebo majú sami zálusk na šikanovaný podnik.

Väčšina tých, ktorých trápi vonkajší hluk, sa sťažujú nie na samotné podniky, ale na hostí, ktorí ich opúšťajú. Je jedno, či idú z podzemia alebo zo štvrtého poschodia, keď čakajú na taxík či na nočák, rozprávajú sa, vykrikujú  - jednoducho sa správajú ako rozjarení návštevníci nočného podniku v strede mesta. Takí tam budú, či budú podniky otvorené alebo nie – nakúpia vo večierkach alebo sa zásobia ešte pred zotmením. Ak nejde o extrémy, k mestskému ruchu také zvuky vždy patrili. Aj v tichej štvrti kde bývam, sme najmä koncom týždňa počúvali vyspevujúce bandy študákov, tiahnucich na Suvorák. A do toho každých 15 minút odbíjanie  Modrého kostolíka, hrkotanie mliečnych kanvíc pri zásobovaní nemocnice a nadránom samozrejme smetiarov. Nikomu nenapadlo sťažovať sa, alebo sa kvôli tomu odsťahovať.

A to je pointa. Kto má byt v centre mesta, má zároveň veľkú slobodu presťahovať sa kamkoľvek inde.

Tak, ako má každá lokalita svoj vizuálny charakter, má aj svoju zvukovú kulisu. A na extrémne situácie by mala reagovať polícia – mestská aj štátna. Keď sa vedia zmobilizovať ako v piatok, keď ich môžu byť plné ulice po celé tieto mesiace, zopár by ich iste mohlo vyjsť z áut a svojou prítomnosťou  preventívne zapôsobiť na rozjašených turistov. Zatiaľ to vyzerá, že sme prebrali nejaký americký model – pomer policajtov a černochov v uliciach je asi ako v New Orleans, akurát počty sú trochu iné  :-)

Starosta a médiá, ktoré mu to žerú, tvrdia, že to nie on, ale poslanci. Ale:

  • Starosta zaradil tento bod na program zastupiteľstva, čím vyjadril svoj súhlas s jeho prerokovaním. Inak by ho síce mohli zaradiť poslanci hlasovaním, ale on by dnes mohol dávať ruky preč.
  • Vraj sa nezúčastnil diskusií na túto tému, lebo mal čosi dôležitejšie. A čo také prosím? 
  • Vo všetkých mediálnych vystúpeniach pred  aj po prijatí uznesenia sa s jeho obsahom a najmä s jeho zvrátenou filozofiou stotožňuje.
  • Umlčanie podnikov v Starom Meste bolo jeho programom tak vo formálnych, ako aj v neformálnych predvolebných debatách.
  • Podľa neho sa prevádzkové hodiny kritizovaným VZNkom vlastne predĺžili, nie skrátili.

Tak prečo sa od toho dištancuje?

Pre všetkých nás, aj pre samotného Števčíka by bolo lepšie, keby sa namiesto hádzania špiny a klamania ľudí venoval tomu, čo Staré Mesto ozaj potrebuje. Ak nemá vlastné nápady, môže začať obnovením projektov, ktoré namiesto hľadania, ako prekonať prekážky, úspešne pochoval (zariadenie pre seniorov pri Železnej studienke, sociálna výdajňa, komunálne byty, Prugerka, psí park, prechod cez Satinského ulicu, vnútrobloky, park na Kmeťovom a inde...). Zatiaľ vidíme iba to, na čo dala vláda kvôli predsedníctvu EÚ, alebo čo bolo rozbehnuté tak, že už sa nedalo zrušiť (ako Pisztoryho palác). A teraz ide zadĺžiť Staré Mesto kvôli oprave ďalších chodníkov! Nič proti úveru, ale na investíciu, nie na údržbu! A to pritom 2 milióny eur z fondov zahodil do koša pod vykonštruovanými zámienkami...

Na propagáciu nášho mesta idú státisíce a turistov z roka na rok pribúda. Robia hluk, ale nosia aj peniaze. Také, za ktoré by sme mohli napríklad opraviť chodníky bez zadlžovania. Ale kto sem príde, ak má nastať pomaly stanné právo? A kto bude zodpovedný za všetky tie straty?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Peter Sagan: Superstar made in Slovakia

Začínal na sestrinom bicykli, dnes zarába šesť miliónov ročne.

SVET

Minúta po minúte: Choďte a voľte, vyzval nemecký prezident

Schulz už odovzdal hlas, Merkelová pôjde k urnám poobede.


Už ste čítali?